Copyright

Okolí Bavorské Rudy

Šumava


Alžbětín: osada pojmenovaná po Alžbětě z Hafenbrädlu, produkující v letech 1744 - 1889 zrcadlové sklo.

Bílá Strž: přírodní rezervace (79 ha), ukázka horských klimatických biotopů a krajinné scenérie Královského hvozdu, v údolí Bílého potoka vodopády.

Bodenmais - SRN: lázeňské město, nejnavštěvovanější místo v Bavorském lese.

Brčálník: v závěru údolí Úhlavy, železniční stanice.

Bretterschachten - SRN: lyžařské běžecké centrum, pravidelně udržované, mimoúrovňové křížení tratí, možnost lyžování 4 - 5 měsíců v roce.

Brennes - SRN: horské sedlo na severním úpatí Großer Arber (Velký Javor), původně pouze samota Branišský dvorec. Východisko pro pěší výstup na Großer Arber. Severně od Brennesu je výhledová plošina Hindenburgkanzel (Hindenburgova kazatelna) s 1049 m n. m., výhled je do údolí Bílého Regenu.

Čachrov: gotická tvrz (14. stol.), got. kostel sv. Václava (1360).

Černé a Čertovo jezero: stejnojmenná přírodní rezervace.

Debrník: zámeček postaven r. 1779 pro Alžbětu z Hafenbrädlu.

Falkenstein - SRN: hora (1315 m n. m.) s meteorologickou stanicí Deutsche Wetterdienst a horským hotelem.

Gerlova huť: bývalá sklářská huť založená 1693 a pojmenovaná po zakladateli.

Großer Arber (Velký Javor) - SRN: nejvyšší hora Šumavy (1457 m n. m.).

Hamry: vznikly v 16. stol. jako hornická osada při ložisku železné rudy, která byla hamernicky zpracovávána, v 18. stol. sklářská huť a brusírna, dnes rozptýlená rekreační oblast.

Hojsova Stráž: vznik v 16. stol., sídlo královské rychty, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie z 19. stol. na návětrné straně pokryt šindelem, dnes významné rekreační středisko, lyžařské a cyklistické trasy.

Javorná: Po dobu trvání králováckých rychet nejvíce sedláků z Javorné bylo zvoleno vrchním rychtářem Královského hvozdu, kostel sv. Anny (1721) s dvěma věžemi v průčelí, krytými šindelem.

Kepelské mokřady: přírodní rezervace (68 ha) s výskytem orchidejovitých rostlin a čolka horského.

Královský hvozd: tímto názvem byl od 14. století označován ochranný územní pás podél jz. hranic Čech a tvořil oblast zabraňující vpádu nepřátel. Natrvalo připojil toto území k Čechám Přemysl Otakar II. roku 1273 a od této doby se Královský hvozd dostával jakožto majetek panovníkův ve formě zástav v držení nejbohatších šlechtických rodů. Královskému hvozdu dominují vrcholy: Jezerní stěna (1343 m n. m.), Svaroh (1334 m n. m.), Kokrháč (1230 m n. m.) a Ostrý (1292 m n. m.).

Laka: jezero ledovcového původu.

Lam - SRN: lázeňské městečko v údolí říčky Weißer Regen. Muzeum minerálů (minerály z celé Evropy, důlní nářadí a vybavení).

Lohberg - SRN: bavorská rekreační obec hluboko v údolí Weisser Regen (Bílý Regen), východisko na Ostrý a Svaroh.

Malé javorské jezero (Kleiner Arbersee) - SRN: leží osaměle na úpatí Malé jezerní stěny blízko pramene Bílé Řezné (914 m n. m.). Podobně jako na hladině jezera i zde nalezneme plovoucí ostrůvky.

Nová Hůrka: původně sklářská osada, v letech 1945 - 1991 využívána vojskem.

Nový Brunst: skelnou huť v této osadě zničil požár r. 1900.

Nýrsko: město na půli cesty z Klatov do Železné Rudy, gotický kostel sv. Tomáše (14. stol.), barokní radnice (1684), výroba brýlí od r. 1895 (podnik Okula) lyžařská sjezdovka s umělou hmotou, koupaliště, autokemping.

Nýrsko - vodní nádrž: přehrada na řece Úhlavě vybudovaná r. 1969 (zásobárna pitné vody pro jihozápadní Čechy), 4 km od Nýrska.

Onen Svět: v osadě byla první sklářská huť v Královském hvozdu, založená r. 1494 Mertlem z Mochova, v 17. stol. zaniklá.

Ostrý - SRN a ČR: hraniční vrch v Královském hvozdu.

Pajrek: zřícenina malého pohraničního hradu, ve 14. stol. založeného a v 16. stol. opuštěného.

Pamferova huť: skelná huť vyrábějící v letech 1783 - 1893 solinové sklo.

Pancíř: vrch s rozhlednou (1214 m n. m.).

Prášilské jezero: ledovcové jezero.

Prášily: původně sklářská osada, papírna dodávající papír pro prezidentskou kancelář (vyhořela 1933), za "první republiky" významné turistické centrum (srovnáváno s krkonošským Špindlerovým Mlýnem), v letech 1945 - 1991 téměř zničeno armádou.

Prenet: vrch na oblíbené turistické trase Pancíř - Můstek - Prenet (1006 m n.m.), na vrcholu kaple sv. Kunhuty, daleký výhled.

Rissloch - SRN: přírodní rezervace s nejvyšším vodopádem Bavorska.

Roklanské jezero (Rachelsee) - SRN: 1071 m n. m., rozloha 3,7 ha, hloubka 14 m.

Starý Brunst: zaniklá osada vyrábějící v letech 1698 - 1830 okenní sklo.

Šmauzy: horské rašeliniště s chráněnou květenou.

Špičák: středisko zimní rekreace 2 km od Železné Rudy, leží v sedle stejnojmenné hory (1202 m n. m.), sjezdové tratě různé obtížnosti, lyžařské školy, sportovní hala, tenisové kurty, první hotely na Šumavě (1877).

Zwiesel - SRN: lázeňské město na soutoku řek Großer a Kleiner Regen. První zmínka pochází z r. 1240 a od 14. stol. je město střediskem sklářství. Na náměstí radnice z minulého století s klasicistní fasádou. Novogotický kostel s věží vysokou 86 m. Za radnicí muzeum lesa.

Železná Ruda: nejnavštěvovanější šumavské středisko.

Velké javorské jezero (Großer Arbersee) - SRN: JV od Velkého Javoru, obklopeno nádhernými lesy (934 m n. m., 4,5 ha). U jezera je chata a parkoviště. Nedaleko Pohádkový les (Märchenwald) s pohádkovými postavami v životní velikosti.

Waldhäuser - SRN: nejvýše položená horská osada v německé části Šumavy (923 - 1034 m n. m.). Jediná obec na území Bavorského národního parku. Založena v 17. století.


[Domovská stránka Bavorské Rudy | Národní park Bavorský les | Národní park Šumava]


[Domovská stránka Retour]
Copyright © 1996 - 2014,
Retour a www.sumava.cz (Šumava.CZ)
Všechna práva vyhrazena.

Apartmány Stará Pošta Apartmány Rudík směnárna RetourEx

Šumava