Großer Arber (Velký Javor) - SRN

Javor


Charakteristika

Nejvyšší a nejnavštěvovanější hora Bavorského lesa (Bayerischer Wald) a Šumavy (1457 m n. m.), vzdálená 3 km od Bavorské Rudy (7 km od Železné Rudy).

Vrchol tvoří čtyři skupiny skal - Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. V blízkosti hlavního vrcholu jsou dvě kruhové věže (televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice) a kaple sv. Bartoloměje.

Z vrcholu lze za dobrého počasí spatřit rakouské Alpy. Pod svahy hory leží Velké a Malé javorské jezero. Na východním svahu je celoročně v provozu sedačková lanovka (dolní stanice 1000 m, horní stanice s chatou 1375 m).

Lyžování a sjezdové tratě

Velký Javor je rájem lyžařů. Naleznete zde sjezdařský areál Velký Javor - Arber Skigebiet.

Na nejvyšší hoře Šumavy je k dispozici několik sjezdových tratí všech obtížnostních kategorií, černé a červené sjezdovky mají homologaci FIS a jsou zde pořádány mezinárodní závody. Pro dopravu lyžařů slouží 6 vleků a 1 sedačková lanovka. Převážná část sjezdových tratí je pokryta sněžnými kanony.

Tato skutečnost spolu s orientací sjezdovek na severovýchod až severozápad zaručuje dobré sněhové podmínky od prosince do dubna. Vleky jsou v provozu za dobrých sněhových podmínek denně 9 - 16 hod.

Počasí

Dlouhodobé průměry teplot
LedÚnoBřeDubKvěČenČecSrpZářŘíjLisPro
°C -5-5-3 1 6 91011 8 4-1-4
°F 23 23 26 33 42 48 50 51 46 39 30 24

Východisko pro pěší výstup na Großer Arber je z osady Brennes.

[Domovská stránka Retour | Bavorská Ruda]


[Domovská stránka Retour]
Copyright © 1996 - 2014,
Retour a www.sumava.cz (Šumava.CZ)
Všechna práva vyhrazena.

Apartmány Stará Pošta Apartmány Rudík směnárna RetourEx

Šumava