Hrad Kašperk

Letecký pohled na hrad


Vznik hradu

Kašperk byl postaven jako vojenský hrad k ochraně stezky, při níž se těžilo zlato. Bylo to po roce 1356 stavitelem císaře Karla IV. Vítem Hedvábným a nazván na panovníkovu počest Karlsberg. Měl napomáhat ochraně zemských hranic a obchodní cesty vedoucí z Pasova do Čech a být správním střediskem krajiny, v níž se rozvíjela těžba zlata a stříbra. Téměř neustále byl však zastavován různým držitelům.

Historie hradu

V husitských dobách to byli významní přívrženci kalicha Zmrzlíkové ze Svojšína, později Šternberkové, Půta Švihovský z Rýzmberka, Švamberkové. Roku 1584 rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a konečně roku 1617 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Rejštejnské Hory, nazývané odtud Kašperské Hory. Tehdy byl hrad již ve špatném stavebním stavu a město o něj nepečovalo o nic víc než předchozí držitelé. Po roce 1655, kdy byl vydán rozkaz k boření pevných hradů, přestali jej měšťané udržovat úplně a navíc z něho vylámali a odvezli všechen použitelný stavební materiál.

Popis hradu

Kašperk je typicky hrad doby Karla IV., skládající se z věží a hradeb s nevelkým obytným prostorem, který byl spojen s věžemi. Výhodná poloha na úzkém, vysokém a strmém kopci z něj učinila velmi silnou pevnost. Půdorys hradu Přístup byl dvěma branami (druhá s padacím mostem) do hradu a byl kryt dolní hradbou i vlastním jádrem celého opevnění - věžemi s palácem mezi nimi. Mezi hradem a předhradím byla další brána a příkop, dnes zasypaný. Vstup do paláce byl pouze po padacím mostu ve výši prvního patra přímo z hradebního ochozu. Východní věž byla čtyřposchoďová a bývaly v ní freskové malby. Na západní věži se zachoval zbytek cihlové helmice. Kolem obou věži bylo podsebytí, z něhož se zachovaly krakorce. V předhradí byly hospodářské budovy. Z jedné z věží je krásny rozhled do šumavské krajiny. Hrad leží v 886 m n. m.
Návštěvní doba:
----------------------------------
pondělí         zavřeno pokud není svátek, pak je zavřeno v úterý
duben, květen      9 - 17 hod
červen          9 - 18 hod
červenec, srpen     9 - 18 hod
září, říjen       9 - 17 hod
26.12.-2.1.		10 - 16 hod

Razítko

Adresa:

Hrad Kašperk Žlíbek 55 Kašperské Hory 341 92 tel.: 376 582 324 e-mail: karlsberg@seznam.cz

Východiska

Parkoviště ve Žlíbku na silnici K. Hory - Nezdice
 • po zelené (1,3 km)
 • po zelené a následně po žluté přes Pustý Hrádek (1,6 km)

  Kašperské Hory

 • po zelené (3 km)

  [Kašperské Hory | Ubytování v K. Horách]


  [Domovská stránka Retour]
  Copyright © 1996 - 2014,
  Retour a www.sumava.cz (Šumava.CZ)
  Všechna práva vyhrazena.

  Apartmány Stará Pošta Apartmány Rudík směnárna RetourEx

  Šumava