Logo lékárny

Barokní lékárna U bílého jednorožce

v Klatovech


Vznik

Barokní lékárna U bílého jednorožce Tato lékárna měla v Klatovech dlouhou tradici, apatykáři se zde usazovali od 16. století. V roce 1639 získal dům čp. 149 (v 16. století zvaný Skřivánkovský, později Panský) lékárník Tobiáš Stilling. Lékárna se stala později jezuitskou, a tak se tradice udržela do roku 1966, než v ní byl ukončen provoz.

Interiér

Interiér lékárny Obdiv budí zejména dvoumetrový zub narvala. Ve středověku byl považován za roh jednorožce (odtud i název lékárny). Používal se při výrobě mastí a prášků. Pozornost patří i třístupňové lékárenské peci, která je ojedinělá v celé Evropě.

Prostor lékárny je zaklenut klášterní klenbou, v přípravně a v mázhausu jsou klenby lunetové. Hodnotný barokní inventář s plastikou archanděla Michalea (patrona lékárníků) zhotovil v roce 1733 Jan Gesch Wendt z Allgau ve Švédsku. Fasáda domu je romantická, z doby kolem roku 1870. Pro svou unikátnost je zapsána v seznamu kulturních památek UNESCO.

Galerie

v budově se nachází galerie s expozicí současného výtvarného umění, více informací naleznete na oficiálních stránkách galerie U Bílého jednorožce

[Domovská stránka Klatov | Historie Klatov | Lokalizace na mapě | Další galerie]


[Domovská stránka Retour]
Copyright © 1996 - 2014,
Retour a www.sumava.cz (Šumava.CZ)
Všechna práva vyhrazena.

Apartmány Stará Pošta Apartmány Rudík směnárna RetourEx

Šumava