Křížová cesta

Křížová cesta


První vysvěcení

20.10.1815 došlo k prvnímu vysvěcení křížové cesty, která byla zřízena z iniciativy železnorudského faráře J.W. Kobecka. Rodilý Bavorák přišel do Železné Rudy jako kaplan roku 1806. Od roku 1810 byl českobudějovickým biskupem ustanoven farářem. Z Železné Rudy odešel roku 1825 zpět do Bavor. V letech 1821 - 1831 patřila Železná Ruda k bavorkému Eisensteinu a chudá farnost byla podporována z Lamu.

Oprava cesty

Další zmínka o křížové cestě je až z roku 1864. Opět železnorudský farář Fleischmann (1853 - 1883) organizuje opravu. V kronice se můžeme dočíst, že byly vytesány kamené sloupky a namalovány obrázky olejovými barvami na plech.

Poslední zmínka je z roku 1927, kdy nechal farář Andreas Ulovec zrestaurovat křížovou cestu, kterou vysvětil 25.9.1927.

Novodobé opravy

V roce 1992 se paní Milena Vobrová ze Železné Rudy a Helga Huttnerová z bavorského Zwieslu rozhodly, že obnoví železnorudskou křížovou cestu, jejíž poškozené sloupky bez obrázků, křížků, počmárané, porostlé mechem, nakloněné, ale přesto hrdě demonstrující umění, zručnost a křesťanský život našich předků, trpělivě čekaly na turistické trase k Belvederu. A dočkaly se.

Kaple na konci cesty

Obě iniciátorky se domnívaly, že na konci křížové cesty musela stát kaple. A tak se rozhodly, že kapli vystaví znovu. Dílo se podařilo a dnes je kaple vystavěna přesně na původním místě, kde stávala její starší předchůdkyně.

Původní kaple Nová kaple

Novodobé vysvěcení

Obnovená křížová cesta a kaple sv. Anny na Hladovém vrchu v Železné Rudě byly slavnostně vysvěceny 30.9.1995.


[Domovská stránka Železné Rudy | Historie Železné Rudy | Bohoslužby v Železné Rudě]


[Domovská stránka Retour]
Copyright © 1996 - 2014,
Retour a www.sumava.cz (Šumava.CZ)
Všechna práva vyhrazena.

Apartmány Stará Pošta Apartmány Rudík směnárna RetourEx

Šumava